Polski Fiat 125p MR75

data produkcji: VII.1980
przebieg: 115 tys.km.(VI.2006) [silnik 1500]
   2 tys.km. (XI.2006) [silnik 1600]
napęd:

silnik 1600ccm 87KM (rozwiert z 1500),
skrzynia 4-biegowa
V max: 145km/h (dla gazu oraz benzyny)
przyspieszenie 0-100km/h:

17s na benzynie
18s na gazie
LPG:


Tomasetto, czerwiec 2002
reduktor trójstopniowy,
mieszalnik palnikowy, zbiornik 60l
A oto i mój bolid w pełnej krasie. Lakier oryginalny (wymienione tylko błotniki przednie), samochód do niedawna garażowany, chromy w stanie idealnym. Dowód na to, że MR też potrafi być piękny.

Na liczniku prawie 70 tys. km. Wiele przebył, wiele widział. Bagaż doświadczeń decyduje o jego niepowtarzalnym charakterze. Na zdjęciu obok swojego starszego brata z pierwszego rocznika produkcji (właściciel: KajTan)
"Codziennie plecak pełen nowy wrażeń [...]
Gablota mota na opony wstęgę szos"
Znaczek na dziobie przejściowy - napis Polski Fiat a pod spodem znaczek FSO. Dla takich zapierających dech w piersiach widoków chciałoby się zginąć pod kołami (poniosło mnie trochę:-)
Wnętrze także w pełni zachowane. Zero zmian i "usprawnień". Ostała się nawet oryginalna zaślepka na radio. Na codzień założone są pokrowce na fotele w czerwonym kolorze nawiązującym do tapicerki włocha z takim lakierem.
Prędkościomierz typu "termometr". Pionowy chromowany lewarek montowano do 1983 roku. Niektórzy twierdzą że obrotomierz umieszczono w tym miejscu żeby straszyć pasażerów...
A oto niesamowicie miękka i wygodna tylna kanapa. Brakuje jej jednie podłokietnika na środku który zlikwidowano w 1975... Każdy pasażer posiada własną chromowaną popielniczkę na drzwiach!
Niewzruszony trendami, daleko w tyle pod względem technicznym. Cóź pięknego jest jednak w obłych, nudnych plastikowych autach, które praktycznie prowadzą się same?
Wspaniała linia nadwozia i niepowtarzalny lakier idealnie komponują się z pięknym krajobrazem. Człowiek który zaprojektował nadwozie MR75 był absolutnym geniuszem i prawdziwym znawcą piękna.
Takie auto wymaga absolutnego zrozumienia i szacunku. Z pewnością odwdzięczy się za odrobinę włożonego serca. Jedność człowieka z maszyną, pełne zaufanie - to jest właśnie przyjemność z podróżowania!
W tym roczniku zewnętrzny zamek bagażnika był już tylko na zamówienie - stąd to nadające gracji przetłoczenie na tylnej klapie. Napis pod rejestracją: "Nie płacz kiedy odjadę".

Do zobaczenia gdzieś na szosie!

Nieśmiała przymiarka do halogenów. Czyż auto nie wygląda z nimi bojowo niczym rajdowe modele 125p Monte Carlo i Acropolis?
Wersja nieco bardziej nowoczesna i przeciwnie do poprzedniej zgodna z obowiązującymi przepisami... Moim zdaniem nie prezentuje sie do zbyt ciekawie.

Zdjęcia 1,2 by Kajetan. Oryginał na stronie www.fiacik.pl
5,6: Celtic. Oryginał na stronie galaxy.uci.agh.edu.pl/~macio

Copyright (C) by Marcin Dudek 2002. All rights reserved. Photos can be used or distributed only with author knowledge. All trademarks are owned by Daewoo/FSO Motor Poland under licence of Fiat/General Motors.